Budynki tworzy się od początku istnienia ludzkości. Każdy człowiek w tych czasach powinien mieć zagwarantowane bezpieczne cztery kąty z dachem nad głową. Świat jednak się zmienia, a lata lecą nieuchronnie. Starość dotyka nie tylko ludzi, ale także konstrukcje architektoniczne. Choć piramidy stoją już od tysięcy lat, ale nie wszystkie budowle to egipskie arcydzieła, dlatego niezwykle ważna jest rozbiórka budynków. Zorganizuj ją sam, gdy budynek stwarza zagrożenie lub chcesz całkowicie zmienić wygląd budynku. Wyburzenie budynku to ogromne przedsięwzięcie, w którym mogą być potrzebne odpowiednie pozwolenia, a uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę nie zawsze jest takie łatwe (np.: jeśli budynek stoi na obszarze ochrony konserwatorskiej). Jak zorganizować rozbiórkę?
Rozbiórka budynku a prawo
Rozbiórka budynku jest regulowana przez zestaw praw i przepisów, a dokładnie przez prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku). Prawo zostało znowelizowane w 2020 roku, a według niego rozbiórka budynku jest traktowana, jako praca budowlana, a więc wymaga pozytywnej decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Nie zawsze jest ono jednak wymagane. Zgłoszenia rozbiórki obiektu nie trzeba zgłaszać, gdy:
- budynki nie są zabytkami i nie są objęte ochroną konserwatorską, a budynek jest niższy, niż 8 metrów wysokości.
- budynki znajdują się na terenach zamkniętych wyznaczonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Tym samym, jeśli chcemy wyburzyć wiatę lub altanę na posesji nie musimy wypełniać wniosku o pozwolenie na rozbiórkę. Oczywiście, jeśli nie będzie to zagrażać środowisku i ludzi mieszkających w najbliższej okolicy. Jeśli nie spełniamy warunków i musimy poprosić o pozwolenie, należy się udać do urzędu miasta lub powiatu z gotowym projektem rozbiórki.
Od czego rozpocząć rozbiórkę budynku?
Od czego należy rozpocząć? Podczas rozbiórki budynku pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest usunięcie wszystkich elementów wyposażenia. Obejmuje to wszelkie drzwi, okna, toalety, zlewy i grzejniki. Po ich usunięciu można przystąpić do rozbiórki ścian wewnętrznych. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas wykonywania tej czynności, aby nie uszkodzić żadnej z belek konstrukcyjnych. Gdy ściany wewnętrzne zostaną usunięte, można zacząć zdejmować ściany zewnętrzne. Ponownie należy uważać, aby nie uszkodzić żadnego z otaczających budynków. Na koniec można usunąć dach, a następnie usunąć wszelkie pozostałości. Wykonawca rozbiórki musi posiadać niezbędne zezwolenia i licencje na prowadzenie prac. Prace muszą być prowadzone w sposób bezpieczny i uporządkowany.
Jak posprzątać po rozbiórce budynku?
Po rozbiórce budynku ważne jest uporządkowanie terenu w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Wszystkie gruzy powinny zostać usunięte z terenu, a wszelkie pozostawione otwory powinny zostać wypełnione. W tym celu, najlepiej sprawdzi się kontener na gruz, z profesjonalnym i szybkim wywozem. Duża rozbiórka może generować odpady przez kilkanaście tygodni, więc warto zadbać o odpowiednią liczbę kontenerów, a także o poprawną lokalizację, jeśli będzie musiał on stać na ulicy.