Jakie materiały zaliczamy do gruzu czystego?

Jakie materiały zaliczamy do gruzu czystego?

Wiele osób zastanawia się, jak wykorzystać pozostałości po remoncie lub rozbiórce budynku. Wbrew powszechnym przekonaniom, gruz może okazać się niezwykle pożyteczny w czasie realizacji kolejnych inwestycji, niezależnie od ich gabarytów. Nawet w sytuacji, gdy nie planujemy w najbliższym czasie żadnych przedsięwzięć budowlanych, jeśli zachowamy gruz na późniejszy termin, już niedługo możemy być sobie wdzięczni. W większości przypadków, po zakończeniu prac budowlanych mamy do czynienia jednocześnie z tzw. gruzem czystym i zbytecznymi resztkami. Jak odróżnić użytkowy surowiec od mieszanych odpadów?

Jakie surowce zaliczamy do gruzu czystego?

Materiały składające się na pożyteczne pozostałości po pracach budowlanych, mogą zostać skutecznie wykorzystane jako podsypka pod różnego rodzaju nawierzchnie i zapewniają solidny fundament dla wszelkich inwestycji. W zależności od rozmiarów gruzu, przed ponownym wykorzystaniem powinien on zostać odpowiednio skruszony lub przesiewany. Im drobniejszy, tym trwalszy! Do gruzu czystego zaliczamy między innymi:

  • odpady ceglane, betonowe, lub mieszaniny oby tych materiałów (rozkute fundamenty, słupy)
  • wszelkiego rodzaju armaturę łazienkową, dachówki oraz płytki ceramiczne

Czym są mieszane odpady budowlane?

Mieszane odpady budowlane to inaczej materiały pochodzące min. z remontów oraz rozbiórek, które nie nadają się do późniejszego wykorzystania. Charakteryzują się niską wytrzymałością, co uniemożliwia im zagwarantowanie niezbędnej trwałości fundamentom. Należy zaznaczyć, że  w ich skład nie wchodzi eternit (azbest), szkło tłuczone, papa oraz inne nietypowe lub niebezpieczne surowce.

W celu pozbycia się niepotrzebnych materiałów, warto skorzystać z profesjonalnych usług przedsiębiorstwa, które na co dzień świadczy tego typu serwisy. Takie obiekty posiadają wszelkie konieczne zezwolenia, dzięki czemu mają możliwość natychmiastowej realizacji  w zakresie odbiór i wywóz odpadów budowlanych i poremontowych. Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, instytucje jak i firmy, które przeprowadzały prace związane z rozbiórką lub remontem budynków.

Wywóz odpadów budowlanych – Poznań

Nie warto składować materiałów, których nie możemy w przyszłości wykorzystać. Resztki budowlane zajmują mnóstwo miejsca i wyglądają nieatrakcyjnie wizualnie. Wywóz gruzu Poznań, pomaga pozbywać się niepotrzebnych surowców, a wywóz odpadów budowlanych odbywa się we wcześniej umówionym terminie, dzięki czemu właściciel może być obecny w trakcie wykonywania właściwych czynności.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, o materiałach zaliczanych do gruzu czystego, sprawdź również: