Jaki gruz wybrać pod kostkę brukową?

Jaki gruz wybrać pod kostkę brukową?

Kostka brukowa stanowi dziś jeden z najbardziej popularnych rodzajów nawierzchni. Selekcja odpowiedniego podłoża w tym przypadku, mocno przełoży się w przyszłości na jej trwałość, dlatego tak ważne jest pewne obeznanie w tej kwestii.

Podbudowa pod kostkę brukową

Podbudowa pod kostkę brukową, pełni dla niej wiele funkcji, ale najważniejszą jest zapewnienie stabilnego fundamentu. Decydując się w tym celu na zastosowanie gruzu, na początek musimy wziąć pod uwagę planowane obciążenie bruku i dostosować pod niego grubość kostki.- To oczywiste, ale wbrew pozorom, nawet takie działania, nie stanowią gwarancji wytrzymałości naszej konstrukcji. Co może nam ją dać? W pierwszej kolejności odpowiednie przygotowanie podłoża; budowę poprzedzić powinny badania geodezyjne, oceniające stan i rodzaj gleby, oraz w razie potrzeby utwardzenie gruntu. Dopiero teraz możemy przejść do podbudowy pod kostkę brukowa.

Rodzaje gruzu pod kostkę brukowa

Rynek oferuje nam następujące możliwości dla podsypki pod kostkę brukowa:

  • piasek
  • kruszony kamień
  • pył kamienny
  • zagęszczona gleba
  • podbudowa betonowa pod kostkę brukową.

Dostępne, najczęściej używane materiały dla podbudowy właściwej dla kostki:

  • drobny żwir
  • średni żwir
  • gruby żwir
  • żwir i tłuczeń z recyklingu betonu

Kruszywo pod kostkę – co kładziemy pod kostkę brukową?

Wybór kruszywa pod kostkę pozostawia nam kilka pytań. Łatwiej jednak odpowiedzieć na nie osobno w każdej kategorii, do dzieła!

Piasek pod kostkę brukową

Warstwa piasku pod układarkami, pozwoli na przepływ wody. W miejscach, gdzie natężenie ruchu nie jest wysokie, wybór tego surowca może okazać się bardzo trafny. Warto zastosować tutaj warstwę o grubości 2 cali. Lepiej jednak nie posługiwać się nim przy budowie ścieżek lub innych podobnych partii, ponieważ materiał może ulec przesunięciu.

Kruszony kamień – tłuczeń pod kostkę

Dla miejsc o większym natężeniu ruchu, doskonale nada się kruszony kamień (ok 10-15cm odpowiednio zagęszczonej podstawy). Dobrze pokruszony materiał zagwarantuje stabilność niemal każdej brukowej konstrukcji. -Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na surowiec, przygotowany specjalnie do tego celu. Warto przykryć kamień warstwą piasku, aby uzyskać gładką podstawę pod układanie kostki.

Pył kamienny jako podsypka pod kostkę

Rozwiązanie, mimo swojej popularności, nie jest szczególnie odpowiednie dla tego rodzaju konstrukcji, ponieważ nie pozwala na uzyskanie prawidłowego zagęszczenia, przez co kostka z upływem czasu, zaczyna się zapadać. Zniszczyć ją może także ulewny deszcz. Jeśli jednak zamierzamy pozostać przy tym materiale, warto połączyć go z piaskiem.

Zagęszczona gleba pod kostkę

Jeżeli ścieżka ma pozostać z nami przez kilka miesięcy, jej fundament rzeczywiście może stanowić gleba. Pamiętajmy, że wszelkie rośliny, w tym trawa, muszą zostać zlikwidowane, a sam materiał należy zagęścić, poprzez ubicie z użyciem specjalistycznego urządzenia. Na jej warstwę nakładamy inny, dowolny surowiec bazowy. W ten sposób unikniemy zniszczenia kostki po pierwszej burzy.

Beton pod kostkę brukowa

Zdarza się także, że kładzie się kostkę brukową na podsypce cementowo-piaskowej lub na chudym betonie. Beton taki powinien mieć wytrzymałość w klasie B10 – B15, gdyż powinien być odporny na dość duże obciążenia. tego typu podbudowa powinna mieć zdaniem specjalistów grubość minimum 15 cm. Kostka układana na suchej zaprawie jest dobrym pomysłem dla miejsc, gdzie istnieje ryzyko zapadania się powierzchni – czy to z uwagi na grunyt, czy duże ciężary maszyn.

Fundament właściwy kostki brukowej

Żwir budowlany, inaczej rozdrobniony wapień, kapitalnie sprawdza się we wszystkich konstrukcjach, wymagających fundamentu pod kostkę brukową. Jego rodzaje klasyfikuje się według wielkości oraz szorstkości. Dobór najlepszego produktu, opieramy na ostatecznym miejscu budowy, panujących w nim warunkach klimatycznych i ciężarowi, jaki ponieść będzie musiała gotowa kostka. Pomiarów i wyliczeń można dokonać samemu, ale w razie wystąpienia problemów, warto zwrócić się do fachowca.

Jeśli potrzebują Państwo materiałów stabilizujących położenie kostki brukowej – zapraszamy do kontaktu. Oferujemy skup i sprzedaż gruzu, który idealnie sprawdzi się do podsypania fundamentu.

Sprawdź również inne artykuły poradnikowe: