Jak pozbyć się starych mebli w sposób legalny?

Jak pozbyć się starych mebli w sposób legalny?

 Sprzedaż domu lub mieszkania, wyjście z mody czy zniszczenie mebli – bez względu na powód, dla którego chcemy pozbyć się ich ze swojego wnętrza, jest to decyzja, którą warto dokładnie zaplanować. Może się bowiem okazać, że proces ten będzie tak prosty, jak mogło to wydawać się na pierwszy rzut oka. Odpady wielkogabarytowe wywożone są dość rzadko, a pozostawienie ich w wybranym przez siebie miejscu nie zawsze jest zgodne z prawem. Jak więc legalnie pozbyć się starych mebli? O tym w niniejszym artykule.

Gdzie nie powinno pozostawiać się starych mebli?

Przechadzając się alejkami parkowymi, drogami leśnymi czy nawet ulicami miasta można zauważyć, że stare meble pozostawiane są praktycznie wszędzie. Ich właściciele bardzo często nie wiedzą, co mają z nimi uczynić – w szczególności, gdy są one już zniszczone i nienadające się do użytku. Nie trzeba chyba wspominać, że pozostawienie tego typu odpadów w lesie, parku czy w innych przestrzeniach nie jest legalne i ma negatywny wpływ na środowisko. W dużych miastach, dość popularne jest pozostawienie odpadów wielkogabarytowych na osiedlowym śmietniku – w tym momencie również należy wspomnieć, że jest to czyn karalny, za który grozi mandat.

Jak pozbyć się starych mebli w sposób legalny?

Jeśli meble nadają się do użytku, najlepszym sposobem jest sprzedanie ich za minimalną kwotę – w tym celu można umieścić ogłoszenie na popularnych, lokalnych portalach internetowych. Jeśli nie zależy nam na zdobyciu funduszy, w ten sam sposób można oddać stare meble za darmo – być może inna osoba będzie urządzała swoje nowe lokum i przydadzą się jej przedmioty akurat w takim stylu. Są to jednak czynności czasochłonne, które nie zawsze muszą przynieść oczekiwany efekt – może zdarzyć się, że nikt nie będzie zainteresowany ogłoszeniem.

Zlecenie wywozu odpadów

Odpady wielkogabarytowe odbierane są przez każdą firmę zajmującą się wywozem śmieci. Podstawiane są wówczas specjalne kontenery, w których można umieszczać tego typu przedmioty. Niestety, zdarza się to bardzo rzadko, co może utrudniać chęć jak najszybszego pozbycia się z domu lub mieszkania niechcianych mebli.

W tym celu warto jest zatrudnić firmę oferującą kontenery na odpady lub odbiór i wywóz odpadów pobudowlanych i poremontowych. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie osobom, które nie posiadają własnego transportu lub nie mogą samodzielnie wynieść mebli ze swojego mieszkania.

Pozbycie się mebli to czynność, która tylko z pozoru wydaje się banalna. Warto jest więc zapoznać się ze wszystkimi sposobami na zrobienie tego w sposób legalny i wybranie odpowiedniego dla siebie.

Sprawdź również inne artykuły poradnikowe: