Czym różni się kruszywo od gruzu?

Czym różni się kruszywo od gruzu?

Kruszywa wykorzystywane są na szeroką skalę w budownictwie oraz drogownictwie. Dzięki nim powstają zaprawy, podjazdy, fundamenty oraz drogi. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kruszyw, które różnią się zastosowaniem oraz właściwościami. Może jednak nasuwać nam się pytanie – czym kruszywa różnią się od gruzu, równie chętnie wykorzystywanego w branży budowlanej?

Czym są kruszywa?

Kruszywa to sypkie, ziarniste materiały pochodzenia mineralnego lub organicznego. Są podstawowym surowcem wykorzystywanym już od wieków w budownictwie, głównie do produkcji betonu i zapraw. Różnicuje się je ze względu na uziarnienie – dostępne są jako pyły, materiały drobne, grube, bardzo grube lub mieszanki. Ze względu na gęstość objętościową można wymienić kruszywo lekkie, zwykłe i ciężkie. Kruszywa można podzielić na sztuczne, naturalne i z recyklingu.

  • Naturalne, czyli pochodzenia mineralnego obejmują głównie złoża skał. Są to materiały takie jak granit, piaskowiec, wapień czy bazalt, które zostały uzyskane przez ich mechaniczne rozkruszenie i uszlachetnienie.
  • Sztuczne, czyli pochodzenia mineralnego, poddawana są recyklingowi oraz obróbce termicznej. Zalicza się do nich między innymi keramzyt lub glinoporyt.

Czym jest gruz?

Wiemy już, czym są kruszywa, warto więc zastanowić się czym jest gruz. Gruz najczęściej jest odpadem podczas prac budowlanych. Zaliczają się do niego wszelkie odpady budowlane taki jak tynki, skute płytki, potłuczone pustaki czy dachówki. W trakcie remontu lub rozbiórki domu najczęściej pojawiają się spore ilości gruzu, z którym właściciele nie wiedzą co zrobić. Według luźnych statystyk w Polsce rocznie gromadzi się nawet 3 miliony ton gruzu.

Czysty gruz budowlany może być poddany recyklingowi. Aby jednak został określony jako czysty, w jego składzie nie mogą pojawić się żadne części drewna, metalu, plastiku, winylu, czyli produktów z PCV. Nie można go łączyć ze styropianem lub środkami chemicznymi. Czysty gruz zawiera odpady ceglane i betonowe oraz piasek, kamienie, ziemię, ewentualnie małe ilości ceramiki.

Co zrobić z gruzem? Wywóz gruzu Poznań.

Gruz budowlany można poddać recyklingowi, uzyskując kruszywo recyklingowe, stosowane jako tańszy zamiennik kruszyw naturalnych. Jest on z powodzeniem wykorzystywany w budownictwie drogowym – do wyrównywania nawierzchni dróg czy w budowie chodników, parkingów, placów lub ścieżek rowerowych. Stosuje się go do wzmocnienia fundamentów i konstrukcji oraz jako podsypka pod kostkę brukową. Może być wykorzystywany do wykonania drenażu lub tworzenia architektury ogrodowej. To o wiele lepsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż wyrzucenie nadmiaru gruzu na wysypiska śmieci. Proces recyklingu gruzu jest dosyć skomplikowany i wymaga specjalistycznego sprzętu, który oczyszcza gruz z zabrudzeń, przesiewa, a następnie kruszy. Zadaniem kruszarek jest rozdrobienie gruzu na kruszywo o średnicy kilku milimetrów.

Jeżeli zastanawiasz się co zrobić z nadmiarem gruzu, nasza firma z siedzibą w Poznaniu oferuje takie usługi jak:

Posiadamy też kruszarnię gruzu więc chętnie odkupimy go od Ciebie, aby następnie poddać recyklingowi i chronić środowisko.