Na to pytanie powinien znać odpowiedź każdy. Oczywiście, że tak! Segregacja odpadów powinna być nie tylko obowiązkiem unijnym, ale również osobistą sprawą każdego człowieka. Dociera do nas mnóstwo informacji z całego świata o dużym zanieczyszczeniu oraz mnożącej się liczbie śmieci. Każdy z nas ma istotny wpływ na otaczające nas środowisko. Czy wiedziałeś, że z 600 aluminiowych puszek może powstać rower? Tona zebranej makulatury może zaoszczędzić około 17 drzew. Sam papier może zostać przetworzony nawet 4-krotnie. Z przetworzonego plastiku mogą powstać takie rzeczy jak: meble ogrodowe, długopisy, folie czy zabawki. Jak widać prawidłowa segregacja odpadów jest bardzo ważna. Zdecydowanie ułatwia to późniejszy recykling i przyczynia się do dbania o naszą planetę.
Po co segregować śmieci?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, po co segregować śmieci? Od wprowadzenia unijnych przepisów, które wymuszają taką segregację, często jest to drażniąca kwestia. Bardzo ważne jest uświadamianie ludzi, że tak naprawdę segregując odpady, dbamy o nasz własny interes. Prawidłowa segregacja śmieci pozwala na późniejsze przetworzenie ich podczas recyklingu. Dzięki recyklingowi możliwe stało się wytworzenie nowych produktów ze śmieci. Proces recyklingu to jedyne słuszne wyjście, jeśli zależy nam na kondycji naszej planety. Pozyskując surowce wtórne, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, a to przekłada się na korzyść dla środowiska. Oddzielając makulaturę, możemy przyczynić się do ograniczenia zużycia wody, energii oraz zmniejszenia wycinki drzew. Segregacja makulatury ma istotne znaczenie, ponieważ 100 ton makulatury możemy przetworzyć na 90 ton papieru do ponownego użytku. Segregowanie śmieci również się opłaca, ponieważ selektywna zbiórka odpadów jest tańsza. Osoby, które nie segregują śmieci, zmuszone są do poniesienia wyższych kosztów za ich wywóz.
Od kiedy obowiązkowo musimy segregować odpady?
Od ponad ośmiu lat obowiązkowo powinniśmy segregować odpady na papier, odpady zmieszane, bioodpady, metale i tworzywa sztuczne oraz szkło. Na każdy z tych odpadów są wyznaczone kolorem pojemniki. System segregacji śmieci w Unii Europejskiej został wprowadzony w celu ponownego przetworzenia odpadów. Segregacja jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na odzyskanie materiałów i przetworzenie ich na inne rzeczy. Obecnie najlepiej z segregacją radzą sobie Niemcy i Szwecja. Z ostatnich danych wynika, że Niemcy poddają recyklingowi ok 70% śmieci. Dla porównania Polska wypada znacznie gorzej, ponieważ przetwarzamy jedynie 30% odpadów. Warto brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów i zwiększać świadomość Polaków w zakresie segregacji odpadów.
Powody, dla których warto segregować odpady
W trosce o dobro naszego środowiska chcemy zwiększać świadomość ludzi w temacie segregacji odpadów. Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy zająć się segregacją śmieci. Jeżeli sumiennie podejdziemy do tego obowiązku, to znacznie przyczynimy się do przerobienia ich i nadania im drugiego życia. Im więcej śmieci zdołamy przerobić, tym mniej odpadów pozostawimy naszym potomkom. Istotne jest również zużycie surowców naturalnych, im więcej odpadów przerobimy, tym mniej zużyjemy surowców. Jeżeli więcej odpadów trafi do przeznaczonych do tego pojemników, to mniej śmieci będzie pojawiać się w naturalnym środowisku. Często widzi się wyrzucane śmieci do lasów, jest karygodne zachowanie i w takich sytuacjach należy reagować. Nie możemy przechodzić obok takich zachowań obojętnie. Wyrzucając odpady w przeznaczone do tego miejsce, chronimy wody oraz glebę. To wpływa korzystnie na uprawiane przez nas rośliny i lepszą jakość warzyw i owoców.
Sprawdź również usługi jakie świadczymy w EKO-TOM: