Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Kiedy robimy generalne porządki w domu, wymieniamy stare sprzęty na nowe. Stare chcemy wyrzucić, ale są za duże, aby zmieściły się do kosza. Wtedy mamy do czynienia z odpadami wielkogabarytowymi, ale czy wszystko możemy zaliczyć do odpadów wielkogabarytowych? Okazuję się, że nie. Zatem co można zaliczyć jako „gabaryty”? Będą to: pralki, lodówki, piece gazowe, meble, szafy, łóżka, biurka, krzesła, drzwi, rowery, wózki dziecięce, duże zabawki, czy nawet dywany. Jak widzisz jest to całkiem sporo rzeczy, jednak nie wszystko, co znajduje się w domu możemy zaliczyć do odpadów wielkogabarytowych.

Czego nie zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Skoro już wiesz, jakie przedmioty zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych warto, żebyś poznał również listę rzeczy, których nie możemy do nich zaliczyć. Wydawałoby się, że odpady wielkogabarytowe to te, których nie jesteśmy w stanie włożyć do pojemnika na śmieci. Jednak, tak jak w przypadku innych odpadów tutaj też występuje ich segregacja. Zatem do odpadów wielkogabarytowych nie zaliczamy: elementów wyposażenia toalety i łazienki, czyli wszelkiego rodzaju muszli klozetowych, pryszniców, wanien czy umywalek, opon samochodowych, a także wszystkich ubrań.

Co zatem zrobić z odpadami, których nie możemy zaliczyć do wielkogabarytowych?

W sytuacji, kiedy nasz odpady nie kwalifikują się jako odpady wielkogabarytowe nie możemy ich wystawić przed dom, w momencie kiedy będą je zbierać odpowiednie organizacje. Będziemy musieli się ich pozbyć na własną rękę. Jednym ze sposobów na pozbycie się odpadów wielkogabarytowych jest oddanie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych inaczej, mówiąc PSZOK. Kolejnym sposobem, który może okazać się dużo wygodniejszy od pierwszego to zamówienie kontenera na odpady wielkogabarytowe. Jest to dużo bardziej komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie musimy sami organizować transportu mebli oraz przedmiotów o dużym rozmiarze. Dodatkowo mamy również kontrolę terminu, w którym chcemy się pozbyć dużych przedmiotów. Zamówienie kontenera jest często bardzo przydatnym rozwiązaniem, podczas dużych remontów domów, mieszkań czy całych kamienic. Wystarczy zadzwonić pod do nas pod numer 661 552 950, określić typ odpadów oraz umówić dokładną datę i godzinę podstawienia przez firmę EKO-TOM kontenera na odpady w umówione miejsce. Po dostarczeniu kontenera możemy wypełnić go wszystkimi odpadami, których chcemy się pozbyć. Kiedy kontener na odpady jest już zapełniony do granicy jego wysokości, wystarczy, że zadzwonisz do nas i poinformujesz o tym opiekuna. Ostatni krok to umówienie daty oraz godziny odbioru kontenera. Po odebraniu wypełnionego kontenera na odpady zadbamy o to, żeby zutylizować je w sposób bezpieczny dla środowiska. Dzięki temu, Ty nie musisz martwić się o śmieci, które zalegają w domu lub na ogrodzie, a my mamy świadomość, że pomogliśmy Tobie w realizacji wywozu niepotrzebnych odpadów.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, o odpadach wielkogabarytowych, sprawdź również: