Co wrzucamy do kolorowych pojemników na śmieci?

Co wrzucamy do kolorowych pojemników na śmieci?

Mimo obowiązkowej segregacji odpadów wiele ludzi jeszcze nie wie, do jakich pojemników powinno wrzucać swoje śmieci. Dla ułatwienia każdy z pojemników ma swój własny oddzielny kolor. Jako firma wywożąca odpady wszelkiego rodzaju, kluczowe jest dla nas, aby segregacja odpadów była przeprowadzana poprawnie. Znacznie ułatwia to pracę oraz przyczynia się do dbania o nasze środowisko naturalne. Najnowszym pojemnikiem, który pojawił się na ulicach, jest brązowy pojemnik na odpady biodegradowalne. Ten rodzaj został wprowadzony w naszym kraju kilka lat temu. Do brązowego śmietnika na odpady nie powinno wrzucać się foliowych worków. Dopuszczane są tylko worki biodegradowalne.

Brązowy pojemnik na bioodpady

Z brązowym kolorem pojemnika powinny kojarzyć się nam bioodpady. Oznacza to śmieci, które są w stanie samoistnie się rozłożyć w krótkim czasie. Można je również wykorzystać w domu lub ogrodzie. Sprawdzą się jako nawóz do roślin, a np. fusy po kawie mogą posłużyć jako domowy peeling do ciała. Najważniejsze jest to, co wrzucamy do brązowego pojemnika na odpady. Możemy do niego wrzucić fusy z kawy i herbaty, odpady zielone ogrodowe np. trawa, kwiaty, liście czy gałęzie. Mogą do niego również trafić resztki owoców i warzyw, trociny i kora.

Do brązowych pojemników na odpady nie możemy wrzucać: zepsutej żywności i resztek jedzenia, które nie są warzywami lub owocami. Oleje, mięsa, kości, padlina, drewno, piasek, ziemia czy odchody również nie powinny znaleźć się w takim pojemniku.

Żółty pojemnik na plastik, metal i tworzywa sztuczne

Pojemnik przeznaczony na plastik, metal i tworzywa sztuczne może budzić wiele wątpliwości. Sporo osób popełnia błędy, wrzucając tam śmieci, które nie powinny do niego trafić. Do żółtego pojemnika na śmieci wrzucamy: zgniecione plastikowe butelki bez zakrętek, zgniecione i przepłukane kartony po mleku i sokach, woreczki foliowe, siatki, reklamówki oraz plastikowe opakowania po produktach spożywczych. Możemy do niego również wrzucić metalowe kapsle i plastikowe zakrętki, puszki po jedzeniu i napojach oraz folię aluminiową.

Do żółtych pojemników na odpady nie można wrzucać butelek i opakowań z zawartością, odpadów budowlanych i złomu, zużytych baterii, opakowań po lekach i odpadów medycznych, ani zużytego sprzętu RTV i AGD.

Niebieski pojemnik na papier

Odpowiednia segregacja papieru to bardzo ważna sprawa. Papier może zostać przetworzony nawet 4-krotnie, dzięki temu można zdecydowanie obniżyć ilość wyciętych drzew. Do niebieskiego pojemnika na papier możemy wrzucać: gazety i czasopisma, czyste opakowania z papieru, tekturę, kartony, materiały biurowe, książki, zeszyty, torebki i worki papierowe.

Dla zadbania o nasze środowiska do niebieskiego pojemnika nie powinniśmy wrzucać: zabrudzonego papieru, kartonów po mleku i sokach, ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, worków po materiałach budowlanych, lakierowanego papieru, paragonów sklepowych, ani tapet.

Zielony pojemnik na szkło

Często popełnianym błędem jest przekonanie, że jeśli przedmiot wykonany jest ze szkła, to może wylądować w pojemniku na szkło. Zasady segregacji są trochę bardziej skomplikowane i niestety tak to nie wygląda. Do zielonego pojemnika możemy wrzucić: przezroczyste i kolorowe szklane butelki, słoiki po żywności bez metalowych zakrętek, szklane opakowania po kosmetykach.

Do zielonego pojemnika na szkło nie powinniśmy wrzucać: szklanek i kieliszków, ceramicznych naczyń, doniczek, porcelany, szyb, luster, zniczy, żarówek, termometrów, reflektorów.

Sprawdź inne nasze usługi: