Wycinka drzew na działce

Wraz z przyjściem wiosny nadeszła pora, podczas której zaczęliśmy interesować się ponownie naszym ogrodem. Estetyka miejsca, w którym spędzamy czas wolny jest niezmiernie ważna. Istotne, by zadbać nie tylko o trawę i krzewy, ale i o duże drzewa. Często najbardziej drastyczny, ale też zmieniającym wygląd naszego ogrodu na lepsze jest wycinka drzew. Na działce taki zabieg przeprowadza się bardzo rzadko, tak więc warto przybliżyć wszystkie prawne fakty dotyczące tego zabiegu.

Wycinka drzew na działce – czy można to zrobić samemu?

Jednym z największych wyzwań podczas dbania o zieleń naszego azylu jest wycinka drzew na działce. Czy można to zrobić samemu? Jak najbardziej! Przepisy jasno mówią, iż zezwolenia na usunięcie drzewa nie trzeba w sytuacji, gdy drzewa lub krzewy rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oczywiście trzeba mieć na względzie fakt, iż wycięcie drzewa, czy krzewu to bardzo skomplikowana i często niebezpieczna operacja. Jeśli nie mamy możliwości, sprzętu lub po prostu boimy się to zrobić, możemy zamówić usługę odpowiedniej firmy, która wykona ją za nas.

Wycinka drzew na działce – kiedy potrzebne jest pozwolenie?

Czy zawsze możemy samemu wykonać operację, jaką jest wycinka drzew na działce? Kiedy potrzebne jest pozwolenie? Otóż według ustawy o ochronie przyrody, w niektórych przypadkach konieczne jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa. Mowa tu o roślinach, których obwód pnia mierzonego na wysokości 5 cm przekracza 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. Oprócz tego o pozwolenie ubiegać się należy, gdy drzewo rośnie na terenie obszarów chronionych, jest pomnikiem przyrody oraz gdy jest siedliskiem chronionym gatunków zwierząt, roślin lub grzybów. Zgłoszenie wniosku o pozwolenie jest bezpłatne, a składa się go do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Warto pamiętać, że samodzielnie należy zgłaszać drzewa o znacznej (określonej w przepisach) grubości pnia. Zezwoleniem objęta jest wycinka np. drzewa w pasie drogowym drogi publicznej, usunięcie drzewa lub krzewu na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrodniczego. Zarówno zgłoszenie, jak i zezwolenie są w pełni darmowe.

Ile kosztuje wycinka drzew na działce?

Jeśli boicie się podjąć ryzyka, zastanawiacie się pewnie, ile kosztuje wycinka drzew na działce? Cenniki firm oferujących te usługi są bardzo zróżnicowane. Przybliżony koszt wykonania takiej operacji zaczyna się od 270 do 3500 zł. Wszystko zależy od grubości pnia oraz ilości drzew, których chcemy się pozbyć. Gdy szykuje nam się większa wycinka, warto zamówić kontener z naszej firmy. Przywieziemy go pustego, a odbierzemy wypełnionego niepotrzebnymi odpadami zielonymi, których pozbędziesz się raz na zawsze.