Ogród to wspaniałe miejsce na relaks i wypoczynek na świeżym powietrzu, ale może też wymagać wiele pracy. Jeśli myślisz o odnowieniu ogrodu tej wiosny, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Najważniejsze pytanie to jaki jest cel renowacji. Czasem warto zastanowić się nad nowym ogrodem. Tu pojawia się pytanie, jakim budżetem dysponujemy. Stworzenie ogrodu od podstaw może okazać się o wiele droższe. Gdy znajdą się pieniądze, warto zagospodarować sobie czas na renowację. Wprowadzanie zmian podczas renowacji lub zakładanie ogrodu jest bardzo czasochłonne. Trzeba w odpowiednim momencie zrobić nasadzenia, dobrać małą architekturę, a także dbać o trawę. Warto przygotować projekt ogrodu i rozplanować poszczególne zadania. Gotowi na renowację ogrodu?
Renowacja ogrodu po zimie – od czego zacząć?
Nadszedł czas wiosennych porządków i renowacji ogrodu po zimie. Od czego zacząć tak skomplikowany proces? Prace warto rozpocząć na samym początku wiosny, aby ogród mógł zakwitnąć w pierwsze cieplejsze miesiące roku. Oto kilka wskazówek, od czego zacząć renowację ogrodu:
- Zacznij od oceny zniszczeń. Rozejrzyj się po swoim ogrodzie i sprawdź, co wymaga naprawy lub wymiany. Pomoże Ci to w opracowaniu planu działania i budżetu na renowację.
- Następnie skup się na podstawowych czynnościach. Obejmuje to takie czynności, jak usuwanie gruzu, przycinanie przerośniętych roślin i ponowne układanie luźnych kostek brukowych lub kamieni.
- Gdy już zajmiesz się podstawowymi sprawami, możesz zacząć myśleć o bardziej kosmetycznych zmianach. Może to być dodanie nowych roślin, ściółki, a nawet wodotrysków.
- Na koniec nie zapomnij o konserwacji narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Zapewni to ich trwałość na długie lata i ułatwi przyszłe renowacje.
Renowacja ogrodu – trawnik
Jeśli planujesz odnowić swój ogród, musisz pamiętać o kilku kwestiach związanych z pielęgnacją trawnika. Po pierwsze, należy upewnić się, że teren, na którym prowadzone są prace, jest oczyszczony z gruzu i zarośli. Po wykonaniu tych czynności można rozpocząć prace nad wyrównaniem terenu i przygotowaniem go pod nową darń lub nasiona. W przypadku układania nowej darni należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, aby nie wyschła. Konieczne będzie także okresowe nawożenie, aby pomóc mu rosnąć. Jeśli sadzisz nowe nasiona, pamiętaj o utrzymywaniu wilgotnego miejsca, aby nasiona nie zostały wymyte. Należy także regularnie nawozić trawnik i kosić go, gdy osiągnie określoną wysokość.
Roślinność a renowacja ogrodu
Jeśli Twój ogród potrzebuje niewielkiego odświeżenia, zastanów się nad roślinnością. Renowacja ogrodu obejmuje także wymianę roślin lub ich odpowiednie przycięcie. Można to zrobić, dodając nowe rośliny, usuwając stare lub po prostu zmieniając istniejący układ. Odrobina planowania może okazać się bardzo pomocna w tworzeniu pięknej i zachęcającej przestrzeni. Podczas planowania, jakie rośliny zostaną zasadzone w danej części ogrodu, warto pamiętać o nasłonecznieniu. Jest to niezwykle ważne, a także o sąsiedztwie innych roślin, które mogą zabierać to słońce. Niektóre rośliny nie będą w stanie rosnąć na słabej jakości glebie. Ogrody często są zbudowane na wyjałowionych glebach, a w podłożu znajdują się bardzo często kamienie, gałęzie, a nawet gruz. Dobrym pomysłem może być posadzenie roślin całorocznych, które nie będą wymagać zbyt dużych nakładów pracy.
Nowy ogród czy renowacja?
Jeśli planujesz remont domu, możesz się zastanawiać, czy odnowić istniejący ogród, czy też zacząć od podstaw, zakładając nowy ogród. Czy renowacja będzie lepszym pomysłem? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Renowacja ogrodu może być mniej kosztowna niż rozpoczęcie budowy od podstaw, a ponadto być może posiadamy już pewne elementy, które można wykorzystać. Jednak wprowadzenie znaczących zmian w istniejącym ogrodzie może być trudniejsze i może być konieczne obejście istniejących roślin i konstrukcji. Zakładanie nowego ogrodu od zera to czyste pole do popisu. Może to być droższe niż remont, ale pozwala też stworzyć dokładnie taki ogród, jaki chcesz, bez żadnych ograniczeń.