Recykling – jak zacząć segregację odpadów?

Recykling – jak zacząć segregację odpadów?

Segregacja odpadów stała się naszym obowiązkiem, jednocześnie świadomość społeczna zwiększyła się i większość z nas zdaje sobie sprawę, jak pożyteczna i konieczna jest segregacja i możliwość recyklingu odpadów. Kwestia recyklingu nie dotyczy tylko odpadów komunalnych jak szkło czy plastik, warto pamiętać, że wtórnemu wykorzystaniu poddaje się także takie odpady jak gruz. Dbając o to, aby śmieci trafiły w odpowiednie miejsce troszczymy się o środowisko naturalne, ważne aby robić to dobrze.

Recykling – każdy powód jest dobry

Powodów dla których powinno się skrupulatnie segregować odpady jest wiele. Niezależnie od nich, poza samą segregacją warto wprowadzić w życie kilka zasad, które sprawią, że śmieci będzie nieco mniej. Podstawowa zasada filozofii less waste jest taka, że światu nie potrzeba kilku odosobnionych i idealnych przykładów ograniczania powstawania odpadów, a jak największej ilości osób, które robią to nie idealnie. Każdy powód jest dobry i każdy mały krok się liczy. Co zatem warto zrobić?

Po pierwsze warto zastanowić się jak zmniejszyć ilość śmieci powstających i wyrzucanych w naszym domu. Można zacząć od ograniczania użycia plastikowych torebek i opakowań, które łatwo da się zastąpić opakowaniami wielorazowymi. Warto też zakupy robić w sposób przemyślany, aby jak najmniej jedzenia się marnowało i trafiało do śmieci.

Pamiętajmy, że wiele przedmiotów, które my uznamy za śmieci – komuś jeszcze może posłużyć. W kwestii wymiany sąsiedzkiej doskonale sprawdzają się portale społecznościowe. Warto wiedzieć, że nie wszystkie śmieci mogą się znaleźć w komunalnym śmietniku. Dotyczy to między innymi gabarytów, elektrośmieci i gruzu. Troszcząc się o odpowiednią segregację zmniejszamy ilość nieprzetworzonych odpadów, które bezpowrotnie zaśmiecają środowisko.

Podstawowe zasady segregacji odpadów

Od 1 lipca 2017 w całej Polsce działa Jednolity System Segregowania Odpadów. W ten sposób metody i zalecenia dotyczące segregacji odpadów zostały ujednolicone. Akcje edukacyjne promują i uczą ogólnych zasad i dobrych praktyk. Odpady komunalne dzielimy na pięć frakcji:

  • oznaczony kolorem niebieskim – papier
  • żółte kosze – przeznaczone na tworzywa sztuczne i metale
  • kontener zielony – do którego wyrzuca się szkło (w niektórych gminach istnieje podział na szkło bezbarwne i kolorowe)
  • brązowym kolorem – oznaczone są odpady bio. Posiadając własny ogród można zastanowić się nad stworzeniem przydomowego kompostownika.
  • Pozostałe odpady, tak zwane odpady zmieszane oznaczone są kolorem czarnym.

Gruz – jak sobie poradzić z trudnymi odpadami

Podczas remontów powstaje wiele odpadów, z którymi nie tak łatwo sobie poradzić. Na terenie Poznania i Wielkopolski wywóz gruzu nie stanowi jednak problemu. W łatwy sposób można umówić się na odbiór odpadów w kontenerach na terenie całej Wielkopolski.

Kontener na odpady warto zamówić jeszcze przed rozpoczęciem remontu. W tym celu konieczne jest wstępne oszacowanie wielkości kontenera i rodzaj odpadów jakie się w nim znajdą. Po zapełnieniu kontenera można umówić się na odbiór w dogodnym terminie i miejscu.

W ten sposób szybko i bezproblemowo można skorzystać z pożytecznej usługi jaką jest wywóz gruzu. Poznań to miasto, w którym bez problemu wprowadza się w życie ideę recyklingu gruzu.

Gruz jest materiałem, który z powodzeniem można wykorzystać ponownie. Nie można go wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci, byłoby to zresztą trudne ze względu na ilości gruzu, jakie powstają podczas remontów. Gruz powinno się oddać do specjalistycznej firmy, która odpowiednio go zutylizuje, albo sprzeda, aby wykorzystać ponownie z korzyścią dla środowiska. Najlepszym rozwiązaniem jest Odbiór i wywóz odpadów pobudowlanych i poremontowych Poznań przez firm EKO-TOM.

Sprawdź również inne artykuły poradnikowe: