Odpady z demontażu pieca kaflowego

Ciągle w niektórych domostwach możemy spotkać piece kaflowe. Jednak wzrastająca świadomość ludzi na temat środowiska i ekologii sprawia, że piece kaflowe idą w odstawkę. Spowodowane jest to coraz mocniejszym zanieczyszczeniem smogiem oraz dużą ilością chorób, które wywołują niesprzyjające warunki środowiskowe. Gminy również starają się dbać o środowisko i wprowadzają liczne dofinansowania oraz nieprocentowe pożyczki na wymianę pieców. Kiedyś piece kaflowe stanowiły ważny element każdego domu, z czasem stały się jednak niepraktyczne oraz niefunkcjonalne. Jeśli zdecydujemy się jednak na wyburzenie pieca kaflowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać o bezpieczeństwie tego procesu. Przygotowując się do demontażu pieca warto zwrócić uwagę na wielkie zapylenie pomieszczenia, którym jest spowodowane. Potrzebne są również niezbędne akcesoria, takie jak odpowiedni kontener na gruz z demontażu, młotek dłuto oraz łopatę do zbierania gruzu.

Jak wygląda przebieg rozbiórki pieca kaflowego?

Wszystko zależy od tego, czy sami zdecydujemy się na rozbiórkę, czy zatrudnimy odpowiedzialną za to firmę. Jeśli zdecydujemy się dokonać rozbiórki pieca sami powinniśmy zacząć od zamówienia kontenera na odpady powstałe w wyniku demontażu. Ważną kwestią jest użycie okularów ochronnych, maseczki i rękawic, jest to istotne ze względu na dużą ilość pyłu unoszącego się w pomieszczeniu. Kolejnym etapem będzie usunięcie wszystkich płytek przez użycie młotka lub dłuta. Konieczne będzie wlanie do środka wody, pozwoli to zapobiec rozprzestrzeniania się dużej ilości pyłu w pomieszczeniu. Po odczekaniu co najmniej godziny, możemy przejść do rozbiórki naszego pieca. Młotkiem należy wybić poszczególne elementy pieca, jeśli jednak wlana wcześniej woda nie pomogła i nadal mamy do czynienia z dużą ilością pyłu, można spryskać pomieszczenie wodą co jakiś czas. Dziurę, powstałą w wyniku naszych prac należy odpowiednio zamurować. Jest to istotne ze względu na nieszczelność komina, która może doprowadzić do zatrucia bezwonnym tlenkiem węgla. Jeśli zdecydujemy się jednak na usługi profesjonalnej firmy zajmującej się rozbiórką pieca, nie musimy martwić się o zagospodarowanie odpadów oraz sprzątnięcie miejsca rozbiórki.

Jak zagospodarować odpady z demontażu pieca kaflowego?

Polskie prawo zabrania wyrzucania odpadów poremontowych do zwykłych pojemników na śmieci. Za złamanie przepisów z tym związanych grozi kara w wysokości nawet 500 zł. Może również wiązać się to z koniecznością naprawy śmieciarki lub kontenera w przypadku jego uszkodzenia. Na szczęście istnieją firmy, które zajmują się wynajmem kontenerów oraz utylizacją gruzu powstałego w wyniku robót budowlanych. Decydując się na takie rozwiązanie nie musimy martwić się wywozem oraz karami związanymi z nieprawidłową utylizacją. Firmy zajmują się recyklingiem gruzu powstałego z demontażu i możliwe jest jego ponowne wykorzystanie.