Kontener na odpady budowlane – co nie może do niego trafić?

Kontener na odpady budowlane – co nie może do niego trafić?

Budowa domu lub generalny remont mieszkania to prace budowlane, które zazwyczaj generują dużą ilość odpadów. Ich składowanie oraz odpowiednia utylizacja mogą być trudne, zwłaszcza w centrum dużych miast. Naprzeciw potrzebom wychodzą firmy zajmujące się wynajmem kontenerów i późniejszym odbiorem odpadów budowlanych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że nie wszystkie materiały mogą do niego trafić.

Kontenery na odpady budowlane

Zamówienie kontenera na gruz jest obowiązkiem wynikającym bezpośrednio z przepisów prawa. Za wyrzucanie odpadów budowlanych do zwykłych pojemników grożą surowe kary. Stąd tak duże zainteresowanie wynajmem specjalnych kontenerów. Jest to bowiem najprostsza metoda na pozbycie się tego typu odpadów. Co więcej, taki gruz poddawany jest następnie recyklingowi i ponownie wykorzystany do prac budowlanych.

Co może trafić do kontenera na odpady budowlane?

Zgodnie z zasadami do kontenera na odpady mogą trafić takie odpady budowlane jak gruz, elementy betonowe, ceramiczne oraz cegły. Do pojemników na gruz można wrzucić również płyty kartonowo gipsowe, styropian, tynk, drewno, metal oraz elementy framugi okiennej lub drzwiowej. Dopuszczalne jest też gromadzenie w kontenerach odpadów po tapetowaniu, tynkowaniu, elementów podłogi oraz wykładziny.

Co nie powinno znaleźć się w kontenerze na odpady budowlane?

Niestety dość często do tego rodzaju kontenerów trafiają różnego rodzaju inne odpady, które nie powinny się w nim znaleźć. Na przykład ze względu na zupełnie inny sposób utylizacji. Do odpadów, które nie mogą trafić do kontenery na odpady należą:

  • elektrośmieci (stare urządzenia RTV i AGD),
  • azbest,
  • eternit,
  • opony samochodowe,
  • lampy, baterie, świetlówki, żarówki,
  • resztki papy (do uzgodnienia z usługodawcą),
  • inne odpady (leki, odpady komunalne).

Kontenery na odpady Poznań

W Poznaniu funkcjonuje szereg firm oferujących wywóz gruzu oraz utylizację. Jeśli chodzi o odbiór oraz wywóz odpadów pobudowlanych i poremontowych. Poznań jest miastem, w którym trudno jest zrobić to na własną rękę. W dużych miastach samodzielna utylizacja odpadów wymaga organizacji i czasu. Dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalistom, a całą uwagę skupić na remoncie, który zawsze pochłania wiele energii i czasu. Należy również pamiętać o przestrzeganiu zasad segregacji odpadów i nie wrzucać do pojemnika przedmiotów, które nie powinny się w nim znaleźć.

Sprawdź również inne artykuły poradnikowe: