Kary finansowe a wywóz gruzu: jak ich uniknąć?

Kary finansowe a wywóz gruzu: jak ich uniknąć?

Gruz stanowi dość problematyczny odpad powstały często podczas remontów oraz budowy domu i innych budynków. Realizowanie inwestycji często wiąże się z koniecznością ponoszenie kosztów w postaci zapłaty za wywóz gruzu. Nielegalne działania w tym zakresie są w Polsce bardzo ostro karane. Co grozi przedsiębiorcom i osobom fizycznym, które nie stosują się do obowiązujących przepisów? O tym w dzisiejszym artykule.

Nielegalny wywóz gruzu: kary są dotkliwe

Negatywne konsekwencje finansowe to najczęstsze kary, które są nakładane na osoby nielegalnie wywożące śmieci. W przypadku drobnych odpadów prawodawca wprowadza mandat w kwocie równiej 500 zł, ale przy większych gabarytach kara może wynosić nawet 5 000 zł. Okazuje się jednak, że kary finansowe nie są jedynymi, jakie mogą spotkać osoby trudniące się nielegalnym wywozem gruzu. Prawodawca określa, że kiedy społeczna szkodliwość dokonanego czynu jest wysoka, sprawca zdarzenia może zostać aresztowany oraz pozbawiony wolności. Taka sytuacja najczęściej dotyczy gromadzenia odpadów niebezpiecznych.

Co zrobić z gruzem?

Nielegalny wywóz gruzu obejmuje wszelkie metody związane z pozbywaniem się gruzu w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. Prawo polskie mówi o tym, że gruz należy oddać firmie zajmującej się utylizacją tego typu odpadów. Z usług takiego przedsiębiorstwa może skorzystać zarówno osoba indywidualna, jak i przedsiębiorca. Przed realizacją akcji wywóz gruzu warto jest zadzwonić do firmy zajmującej się takimi usługami i zamówić kontenery na odpady. Oszczędzi to późniejszej pracy i przerzucania gruzu z miejsca na miejsce.

Gruz a przepisy: czego zabrania prawo?

Gruz nie stanowi odpadu, jaki można byłoby zapakować do worka czy kontenera i oddać podczas zwyczajnej zbiórki odpadów organizowanej przez urząd gminy. Wywózka gruzu do lasu, na działkę czy wrzucenie odłamków po remoncie do zwykłego kosza na śmieci nie powinno mieć miejsca. W świetle polskiego prawa nawet przechowywanie gruzu na własnej posesji w oczekiwaniu na wzrost trawy nie jest zachowaniem zgodnym z przepisami. Grozi za to mandat do 1 500 zł. Nielegalny wywóz odpadów nadal stanowi dość częsty problem w Polsce, ale zachowania tego typu nie są już tak tolerowane jak dawniej.

Jak szybko pozbyć się gruzu z działki bez kary finansowej?

Chcesz szybko i legalnie pozbyć się gruzu zalegającego na Twojej posesji? Odpady tego typu często przeszkadzają w dalszych pracach budowlanych jeżeli zalegają na działce w dużych ilościach. Co można zrobić? Dobrym pomysłem jest zatelefonowanie do firmy zajmującej się wywozem gruzu i zgłoszenie potrzeby jego wywiezienia.

Najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się takimi usługami jak skup i sprzedaż gruzu w miejscu zamieszkania. Pracownik takiego przedsiębiorstwa zapozna Cię z zasadami korzystania z tej usługi i prawdopodobnie zamówi dla Ciebie kontenery na gruz, dzięki którym bez problemu uporządkujesz swoją działkę. W kolejnym etapie pracownicy firmy wywożącej gruz przyjadą do Ciebie po pełne kontenery.

Sprawdź również inne artykuły poradnikowe: