Jak prawidłowo segregować odpady?

Jak prawidłowo segregować odpady?

Od niedługiego czasu w Polsce mamy obowiązek segregowania odpadów w każdym gospodarstwie domowym, wprowadzenie takiego rozporządzenia ma na celu zadbanie o to, żeby ludzie rozpoczęli swoją przygodę z segregowaniem śmieci oraz recyklingiem. Dzięki temu coraz więcej osób rozsądniej planuje zakupy oraz stara się nie kupować przedmiotów, które nie są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jak na przykład jednorazowe reklamówki przy każdej wizycie w sklepie. Dzięki prawidłowej segregacji odpadów, przyczyniamy się do zwiększenia ilości śmieci, które można przetworzyć na inny, nowy produkt – jednak jest jedna ważna zasada, produkty przeznaczone do recykling muszą znaleźć się w odpowiednim pojemniku, żeby istniała możliwość ich ponownego wykorzystania.

Podział odpadów, czyli jak prawidłowo segregować śmieci

Zazwyczaj wydaje nam się, że segregowanie śmieci jest banalnie proste, w końcu wystarczy wyrzucić śmieci wyprodukowany z danego materiału do pojemnika o odpowiednim kolorze. Przedmioty wykonane z papieru czy tektury powinny znaleźć swoje miejsce w niebieskim pojemniku na odpady, natomiast plastikowe butelki i aluminiowe puszki mają swoje miejsce w żółtym koszu na tworzywa sztuczne. Jednak, spora część społeczeństwa popełnia karygodne błędy, wykonując domową segregację odpadów, najczęściej wydaje nam się, że przedmiot powinien znaleźć się w żółtym pojemniku na odpady i tworzywa sztuczne, natomiast powinien trafić do odpadów zmieszanych. Najczęściej popełnianymi błędami podczas segregacji śmieci jest umieszczanie kartonów po mleku w pojemniku na papier, doniczki, zbite kieliszki, czy porcelanę w kontenerze na szkło oraz umieszczanie zabawek w śmietniku przeznaczonym na plastik. Wykonując tak podstawowe błędy w segregacji odpadów utrudniamy segregację śmieci firmom, które się tym zajmują.

Jak poprawnie segregować śmieci?

Przed rozpoczęciem segregowania sprawdźmy i zapoznajmy z instrukcjami całą rodzinę. Najlepiej sprawdza się wydrukowanie informacji, a najlepiej grafiki jasno pokazującej konkretne produkty, które można wyrzucać do danego pojemnika i przyklejenie informacji na nim lub obok, w taki sposób, żeby zawsze osoba mająca wątpliwości, do jakiego śmietnika wrzucić dany śmieć mogła sprawdzić i upewnić się, że dokonała trafnego wyboru. Jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci, to infografiki sprawdzą się idealni i pozwolą na sprawne podjęcie decyzji, do jakiego pojemnika powinien trafić nasz śmieć. Dzięki tak prostej formie edukacji kształtujemy w dzieciach od najmłodszych lat postawę proekologiczną i uczymy je, że recykling w naszym życiu jest ważny i z roku na rok staje się coraz ważniejszym codziennym obowiązkiem.

Jakie znaczenie mają kolory pojemników na śmieci?

Ministerstwo Środowiska wprowadziło w życie ustawę o obowiązywaniu różnokolorowych pojemników na odpady. Większość większych miast korzysta z tego rozwiązania od kilku lat, natomiast czasami możemy spotkać się jeszcze z jednym kolorem pojemników, jednak segregowanie odpadów jest już naszym obowiązkiem. Musimy zapoznać się z kolorami pojemników oraz z zasadami wrzucania do nich śmieci.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, o prawidłowej segregacji odpadów, sprawdź również: