Gdzie wywieźć śmieci z budowy domu?

Gdzie wywieźć śmieci z budowy domu

Gdzie wywieźć śmieci z budowy domu?

Rozpoczynając budowę domu, czeka na nas wiele wyzwań. Jednym z nich jest właściwe gospodarowanie odpadami, które powstały podczas prac budowlanych. Wiele osób zastanawia się gdzie wywieźć śmieci z budowy domu? Regularny wywóz odpadów budowlanych to konieczność, ponieważ nagromadzone śmieci mogą zajmować sporo potrzebnego miejsca. 

Śmieci z budowy domu – jakie rodzaje odpadów generujemy?

Podczas budowania domu powstaje wiele różnych rodzajów odpadów. Istotne jest, aby właściwie nimi gospodarować. Do każdego rodzaju odpadów należy zamówić właściwy kontener na wynajem. Najczęściej przy budowie domu powstają takie odpady jak: gruz ceglany, beton kruszony, gruz mieszany, na który składają się cegły, beton i ceramika. Oprócz tego często mamy do czynienia z elementami ceramiki. Przy budowie łazienki lub kuchni powstaje wiele odpadów z płytek. Do kontenera na takie odpady możemy wrzucić również muszle WC, umywalki itp. Budując nowy dom, konieczne jest jego ocieplenie. 

Przy takich pracach z pewnością zostanie nam sporo resztek materiałów izolacyjnych np. styropian, papa lub wata mineralna. Podczas niektórych prac możemy wytwarzać również materiały niebezpieczne. Przykładem może być azbest, niewłaściwe gospodarowanie takimi odpadami może być zagrożeniem dla życia ludzi i zwierząt. Do wywozu i utylizacji azbestu wymagane jest odpowiednie pozwolenie. 

Odpady z budowy domu – Czy można wykorzystać je ponownie?

Wiele odpadów z budowy domu możemy wykorzystać ponownie. Jest to rozsądna decyzja, ponieważ dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze i przyczynić się do dbania o środowisko naturalne. Jeżeli wiesz, że znajomy szykuje się do budowy nowego domu, możesz oddać mu pozostałości po pracach budowlanych. Będzie to znacznie lepsze rozwiązanie, niż wywiezienie odpadów z budowy domu na śmieci. Przykładowo gruz, który nam pozostał, możemy wykorzystać do profilowania terenu lub wyłożyć jako podkład pod kostkę brukową. Ciekawym pomysłem może być stworzenie oczka wodnego z kaskadą. Jeśli jednak chcesz pozbyć się gruzu, możesz również zdecydować się na wynajem kontenera na gruz. Profesjonalne firmy oferują kompleksową usługę wywozu gruzu powstałego przy budowie domu. Kolejnym rozwiązaniem może być wystawienie ogłoszenie. Wiele osób zajmuje się odbiorem gruzu i wywiezieniem go na własny koszt. 

Gdzie wywieźć śmieci z budowy domu – najlepsze sposoby

Zdecydowanie najwygodniejszym sposobem na wywiezienie śmieci z budowy domu będzie wynajęcie kontenera na odpady pobudowlane. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić sobie sporo czasu i kłopotu z gospodarowaniem odpadami. Wiele firm zajmuje się podstawieniem kontenera w wyznaczone miejsce, a następnie pełny kontener odbiera, bezpiecznie transportuje i utylizuje odpady. Jeżeli dysponujemy dużym samochodem, istnieje możliwość wywiezienia odpadów z budowy domu na własną rękę. Właściwym miejscem w takim wypadku będzie PSZOK. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce, w którym w ramach opłaty możemy dostarczyć wybrane frakcje odpadów komunalnych.

Sprawdź również inne artykuły poradnikowe: