Zamówienie kontenera na czas remontu lub rozbiórki to świetna opcja na pozbycie się odpadów budowlanych, takich jak np. gruz. Pozwala to na szybkie pozbycie się problemu, a koszty takiej operacji nie są zbyt duże w stosunku do wygody, jaką oferują. Przywozem pustego kontenera oraz wywozem pełnego zajmują się odpowiednie firmy. Wynajmują one czasowo kontenery, a gdy okres wynajmu dobiega końca, odbierają one pojemniki z odpadami, następnie odpowiednio je utylizując. Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie postawić taki kontener? Czy kontener może stać na ulicy? Czy musicie uzyskać pozwolenie na postawienie go np. na parkingu przed blokiem lub na trawniku? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dot. wywozu gruzu.
Procedura postawienia kontenera na pasie ruchu
Procedura postawienia kontenera na pasie ruchu może wydawać się skomplikowana, lecz w rzeczywistości jest ona łatwa i przejrzysta. Na wstępie należy podkreślić, że oczywiście istnieje możliwość ustawienia kontenera na odpady w pasie drogowym, tzn. m in. na chodniku czy miejscu postojowym. Na postawienie kontenera w pasie drogowym, podmiot prowadzący remont (osoba lub firma) musi uzyskać zgodę od zarządcy terenu. Jeśli to teren miejski i znajduje się w administracji ZDM, to o taką zgodę należy wystąpić do ZDM. W tym celu należy złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego. Na przykładzie Poznania, wszystkie niezbędne wnioski można znaleźć na stronie https://bip.poznan.pl/bip/sprawy/wydzialy/zarzad-drog-miejskich,33/zezwolenie-na-zajecie-pasa-drogowego-z-wyjatkiem-handlu-i-reklam,1812/. Złożyć je należy osobiście w siedzibie ZDM. Ich zatwierdzanie może trwać do 30 dni, a więc logistykę należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Sam sposób ustawienia kontenera zależy od nas i od firmy, która zajmuje się wynajmem kontenera. Istotne jest zabezpieczenie nawierzchni przed porysowaniem bądź zniszczeniem przez pojemnik – powinno się podłożyć pod niego np.: płytę OSB.
Koszty pozwolenia na postawienie kontenera
Koszty pozwolenia na postawienie kontenera ustala dana gmina. W zależności od lokalizacji, trzeba się liczyć ze stawką od kilku do kilkunastu złotych za każdy dzień, podczas którego kontener będzie stał w danym miejscu. Na przykładzie Poznania, opłata za umieszczenie kontenera na gruz może wynosić maksymalnie 3 złote za metr kwadratowy. Za wykonanie tej czynności bez zezwolenia może być naliczona opłata karna w wysokości 10 krotności zwykłej stawki. Dodatkowo w przypadku, gdy lokalizacja zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego można narazić się na odpowiedzialność karną.
Kiedy można postawić kontener bez pozwolenia
W sytuacji, gdy mamy potrzebę zamówienia kontenera i umieszczenia go na naszej prywatnej posesji, pozwolenie nie jest konieczne. Jednak nie oznacza to, że możemy kontener umieścić gdziekolwiek. Miejsce, gdzie będzie postawiony kontener, powinno zostać wyznaczone w taki sposób, aby był do niego łatwy dostęp dla samochodu, który będzie go odbierał. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, aby przy odbiorze kontenera samochód nie musiał zastawić drogi. Drugą sytuacją, w której może, ale nie musi być wymagane zezwolenie oraz opłata, to wynajem powierzchni pod postawienie kontenera od spółdzielni mieszkaniowej. Często spółdzielnie wymagają jedynie wniosku, lecz nie pobierają opłat za umieszczenie pojemnika na terenie zarządzanym przez nie.