Większość opakowań plastikowych jest oznaczona symbolem określającym rodzaj żywicy plastikowej, z której wykonano pojemnik. Symbol recyklingu znajdujący się zwykle na spodzie pojemnika, ma wewnątrz trójkąta liczbę odpowiadającą rodzajowi tworzywa sztucznego.
Niektóre tworzywa sztuczne, takie jak styropian i niektóre rodzaje czarnego plastiku, nie nadają się do recyklingu. Materiały te często trafiają na wysypiska śmieci, gdzie ich rozkład może trwać wieki.
Dlaczego warto znać symbole na opakowaniach plastikowych?
Opakowania plastikowe są wszechobecne we współczesnym życiu, ale wiele osób nie wie, co oznaczają symbole na opakowaniach plastikowych. Symbole te oznaczają rodzaj tworzywa sztucznego, informują, czy nadaje się ono do recyklingu i jak należy je utylizować. Znajomość tych symboli może pomóc w prawidłowym recyklingu tworzyw sztucznych i zmniejszyć ilość odpadów plastikowych, które trafiają na wysypiska śmieci.
Jakie oznaczenia plastikowych opakowań możemy spotkać?
Istnieje kilka różnych rodzajów oznaczeń opakowań z tworzyw sztucznych, które możemy znaleźć. Jednym z nich jest symbol recyklingu z umieszczoną wewnątrz niego liczbą. Liczba ta informuje nas, z jakiego rodzaju tworzywa sztucznego wykonane jest opakowanie. Innym rodzajem oznaczenia jest logo „kompostowane”. Oznacza to, że opakowanie może być kompostowane, a nie wyrzucane.
Najczęściej spotykane symbole na plastikowych opakowaniach to:
- PET/PETE – 1 – Politereftalan etylenu, który bezbarwny, trwały, tani oraz elastyczny. Nie powinny być one nagrzewane oraz wystawiane na działanie promieni słonecznych. Odpady wykonane z tego typu plastiku jak najbardziej nadają się do recyklingu, natomiast nie powinny być ponownie wykorzystywane do przechowywania żywności.
- HDPE – 2 – Polietylen ze względu na wyższą cenę od jego poprzednika jest on wykorzystywany znacznie rzadziej. Służy do produkcji między innymi kontenerów na śmieci oraz zabawek. Tego typu plastik często poddawany jest recyklingowi.
- V/PVC – 3 – Polichlorek winylu jest to plastik wykorzystywany do produkcji folii na żywność, ale znajdziemy go również podczas produkcji wykładzin czy elektro izolacji. Nie powinien być podgrzewany ze względu na wydzielane toksyny, natomiast nadaje się do wielokrotnego recyklingu.
- LDPE – 4 – Polietylen ten rodzaj plastiku posiada bardzo dobrą opinię pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia. To właśnie z tego materiału produkowane są naczynia jednorazowego użytku. Mimo że recykling tego typu surowca jest możliwy, wykonywany jest bardzo rzadko.
- PP – 5 – Polipropylen jeśli chodzi o kontakt tego typu tworzywa z żywnością nie wykazuje on żadnych negatywnych skutków. Jest to plastik stworzony do wielokrotnego użytku i możemy poddawać go recyklingowi.
- PS – 6 – Polistyren to najczęściej stosowany jako materiał ociepleniowy, natomiast wykazuje toksyczne właściwości. Jest to plastik bardzo trudny do recyklingu.
- Inne/Other – 7 – jest to grupa plastików, których nie możemy przyporządkować jednoznacznie. Recykling tego typu opakowań jest o tyle kłopotliwy, że nie jesteśmy do końca w stanie stwierdzić, z jakim plastikiem mamy do czynienia.
Plastik ma bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko, mimo że niektóre opakowania można poddać recyklingowi warto unikać i nie kupować plastikowych produktu. O wiele lepszym wyborem będzie wybór pojemników wykonanych wyłącznie ze szkła.